Számos helyről hallottam már, hogy a dezodorok, amiket használunk, káros anyagokat tartalmaznak. Alaposabban utánajárva a témának azonban megnyugodtam kicsit. Különböző kutatási eredményeket olvastam, és valójában semmilyen kapcsolat nincs a dezodorokban található alumíniumsók és a súlyos betegségek (emlőrák, bőrrák) kialakulása között, valamint számos ételünk is tartalmaz természetes módon előforduló alumíniumot. Mindezek ellenére régóta ki szerettem volna próbálni olyan dezodort, aminek összetevőivel teljesen tisztában vagyok, ez pedig úgy érhető el a legkönnyebb módon, ha magam készítem el. Egyszerű, gyors és könnyen elkészíthető, nem utolsó sorban pedig pénztárcabarát is.
Hozzávalók:
- 6-7 evőkanál kukoricakeményítő
- 6-7 evőkanál szódabikarbóna
- 6 evőkanál kókuszolaj
- 25 csepp illóolaj (opcionális)
- 3 kisebb zárható üvegcse
Elkészítés:
Egy tálban először kézi habverővel összekevertem a kukoricakeményítőt és a szódabikarbónát. A kukoricakeményítő izzadásgátló hatású, a szódabikarbóna pedig segít meggátolni a kellemetlen szagokat. Ezután evőkanállal hozzáadtam a kellő mennyiségű kókuszolajat, majd szintén a habverővel csomómentesre kevertem a masszát. Végül 25 csepp grapefruit olajat csepegtettem bele, antibakteriális hatása miatt. Természetesen más illóolaj is használható. A kész keveréket kis üvegcsékbe kanalaztam. Az üvegcséket nem vásároltam, hanem régi arckrémes tégelyeket, valamint egy apró lekváros üveget mostam ki és hasznosítottam újra. Egy éjszakát kupak nélkül száradni hagytam, hogy megkössön, ezután használatra kész a dezodor. Idővel az állaga keményebbé válhat, de ez természetes és nem befolyásolja hatásosságát. Ha valaki nem szeretné kézzel felkenni az izzadásgátlót, egy régi kiürült tekerős dezodoros tubusba is beleöntheti a híg masszát, így még egyszerűbben használható.
Most készítettem először ilyen izzadásgátlót, így hatásosságáról egyelőre nem tudok beszámolni. Jó pár hétig használni fogom, ezután a tapasztalataimról írok egy újabb posztot. Beletelhet kis időbe, mire megszokja a testem az új fajta dezodort, de kíváncsian várom az eredményét.
A recept ötletét a Simple Green Smoothies weboldalról vettem. Az eredeti receptben kukoricakeményítő helyett nyílgyökérliszt szerepelt, azért döntöttem végül a keményítő mellett, mert könnyebben beszerezhető és olcsóbb is.